Az SBGK munkatársai rendszeresen vesznek részt szakmai fórumokon előadóként, kerekasztal-beszélgetések résztvevőiként, valamint szaklapokban és hírlevelekben is publikálnak. Irodánk emellett maga is szervez konferenciákat, kerekasztal-beszélgetéseket, valamint nemzetközi szimpóziumokat.
dr. Nagy Andrea Ilona az Mt. legújabb változásait mutatta be a Jogászvilágon megjelent cikkében
Tovább >>Egyre élesebb kritikák fogalmazódnak meg az Európai Szabadalmi Hivatal Kibővített Fellebbviteli Tanácsával szemben a videokonferenciák (ViCo) keretein belül tartott szóbeli eljárásokra vonatkozó előterjesztés ügyében. Szentpéteri Zsolt összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.
Tovább >>Megjelent az ECTA Bulletin jubileumi különszáma benne Dr. Lukácsi Péter írásával.
Tovább >>A magyar adatvédelmi hatóság (NAIH) múlt héten nyilvánosságra hozott döntésében 100 millió forintos adatvédelmi bírságot szabott ki a Digi hírközlési és médiaszolgáltató cég magyarországi leányvállalatára. Ez a bírság az uniós adatvédelmi rendelet (GDPR) alkalmazása, azaz 2018 májusa óta eltelt időszak legmagasabb összegű bírsága.
Tovább >>Az ESZH Bővített Fellebbezési Tanácsa 2020. május 14-i G 3/19 számú döntésében kimondta, hogy a kizárólag „lényegében biológiai eljárásokkal”, azaz a hagyományos nemesítési módszerekkel kapott növények és állatok nem szabadalmazhatók. Ezzel megváltoztatta korábbi „Brokkoli II.” és „Paradicsom II.” néven ismert döntéseiben megfogalmazott álláspontját. A döntés részletes elemzését olvashatják alábbi írásunkban.
Tovább >>A közpénzek hatékony felhasználása és az átláthatóság folyamatosan a figyelem középpontjában áll. Nagy az érdeklődés a pályázatok eredményei iránt, amelyekről szinte mindenkinek van véleménye. A közbeszerzés szabályai folyamatosan változnak, alakulnak, számos jelentős változást, módosítást hozott a közelmúlt is. Jogszabályi, szervezeti és személyi változások egyaránt történtek, az SBGK Ügyvédek és Szabadalmi Ügyvivők szakértője ezeket foglalja össze írásában.
Tovább >>A koronavírus-járvány okozta társadalmi és gazdasági helyzet értelemszerűen kihat a járvány kitörése előtt megkötött szerződések teljesítésére, jelentősen megnehezítve, sőt, sok esetben akár a szerződésszerű teljesítést is lehetetlenné téve. Mindez a közbeszerzési szerződések teljesítésére is hatással lesz: beszállítói nehézségek, az áruszállítás akadozása, áremelkedés, munkaerőhiány, késedelem a nyertes ajánlattevő oldalán, a megrendelői prioritások, igények változása, források elvesztése, átstrukturálás az ajánlatkérő oldalán – ezekről is szól dr. Tószegi Renáta ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó cikke.
Tovább >>Az új típusú koronavírus miatt előállt rendkívüli helyzet következtében az egész világon a legégetőbb feladattá vált a klinikai és közegészségügyi megoldások fejlesztése és azok hasznosítása a világjárvány elleni küzdelemben. Ugyanakkor figyelemmel kell lennünk arra, hogy a fejlesztések során létrejövő új műszaki megoldásokra megszerezhető szabadalmi oltalom gátolhatja a világjárvánnyal szembeni hatékony fellépést. Ennek fényében az SBGK Ügyvédek és Szabadalmi Ügyvivők szakértői átfogó, a hazai és a nemzetközi gyakorlatra egyaránt elemző írásukban mutatják be, hogy nemzetközi szinten milyen megoldások alkalmazhatók a találmányokhoz való hozzáférés megfelelő biztosítása és a szabadalom jogosultjának a törvény által biztosított jogai közötti egyensúly megteremtése érdekében.
Tovább >>Az egész világot érintő koronavírus-járvány Magyarországot is arra kényszerítette, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amelyek segítséget nyújtanak az egészségügynek kezelhető szinten tartani a megbetegedések számát. A 2020. március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet rendelkezései alapjaiban írták át az ország lakosainak mindennapjait. Nem pusztán az embereknek kellett újra gondolni, újra tervezni vásárlási szokásaikat, szabadidős tevékenységeiket és a személyes kapcsolataikat, hanem a magyar gazdaság valamennyi szereplője is egy új helyezettel találta magát szemben. Az SBGK Ügyvédek és Szabadalmi Ügyvivők szakértője írásában áttekinti a cégvezetést illető minden fontos kérdést.
Tovább >>Az Egységes Szabadalmi Bíróság (ESZB) egy olyan nemzetek feletti bírói fórum, amely működésének megkezdésétől kizárólagos hatáskörrel rendelkezik majd az európai szabadalmak érvényességével és bitorlásával kapcsolatos jogvitákban. Az ESZB a jogviták eldöntése során az európai uniós jog, az ESZB Megállapodás, a szabadalmakra alkalmazandó és valamennyi szerződő államra nézve kötelező egyéb nemzetközi megállapodás, valamint a tagállamok nemzeti joga alapján hozza majd döntéseit. Az SBGK Ügyvédek és Szabadalmi Ügyvivők szakértői mutatják be a jogi tudnivalókat.
Tovább >>